אילוף בתנאי פנסיון או אילוף בבית הלקוח-יתרונות וחסרונות.

היי חברים,

בעבודה שלי עם לקוחות ישנם המון התלבטויות בקרב הבעלים בקשר לאילוף בבית או בתנאי פנסיון, לכן החלטתי לכתוב מאמר מעמיק בנושא בו אתן את כל היתרונות והחסרונות שיש בכל אחד מהאופציות ואתן גם את דעתי בנושא ואת העדפה האישית שלי.

 

תחילה נדבר על אילוף בבית הלקוח, אילוף מסוג זה פירושו שהאילוף מתבצע בבית אצל הבעלים היכן שהכלב חי,ישנם מקרים בהם המאלף יתחיל לעבוד כמה פגישות ראשונות ללא הבעלים, רק אחד על אחד עם הכלב והבעלים יצטרפו לעבודה לאחר מכאן וייתכן גם שהבעלים יהיו נוכחים בשיעורים מתחילת התהליך, לשיקולו של המאלף , ישנם הרבה משתנים שישפיעו על החלטתו.

תדירותם של השיעורים יהיו בהתאם לכלב, לבעיה ולבעלים.

 

 

אז מה היתרונות באילוף בבית הלקוח:

 • הסביבה מוכרת לכלב-הסביבה מוכרת לכלב והוא מרגיש בה בטוח וחופשי מה שיעזור מאוד בעבודה איתו.
 • הבעלים לא נאלצים להיפרד מהכלב-פרידה זמנית מהכלב עלולה להיות מהפכה רגשית אצל הבעלים.
 • הבעלים נוכחים בכל שלבי ההתקדמות של הכלב-הבעלים נוכחים מההתחלה בעבודה עם הכלב ולומדים כיצד לעבוד איתו בצורה טובה ונכונה.
 • טיפול בבעיות שקורות בבית-בטיפול ביתי אנו יכולים לטפל בבעיות שקורות בחצר הבית(נבחנות) או בבעיות שקורות בתוך הבית (קבלת אורחים).
 • עלות הטיפול זולה יותר-עלות הטיפול באילוף ביתי לרוב תהיה זולה יותר מטיפול בתנאי פנסיון.

 

עכשיו נעבור לחסרונות שבטיפול כזה:

 • לא כל טיפול יכול להיעשות בבית הלקוח-ישנם מקרים בהם הטיפול לא יהיה יכול להיעשות בבית הלקוח על מנת להגיע להצלחה ולטיפול בבעיה. בד"כ בעיות הקשורות לחרדות פרידה, תלות וחסות.
 • עבודה של בעלים פחות מדוייקת מעבודה של מאלף-עבודה יומיומית של המאלף (איש מקצוע)עם הכלב בפנסיון תהיה הרבה יותר נכונה ומדוייקת מאשר עבודה של הבעלים שעלולים לעבוד בצורה לא תמיד נכונה.
 • בעלים מתוסכלים לא יתמידו בתהליך האילוף-בעלים אשר חוו מספר תחושות של תסכול על הכלב שלהם, יהיה להם קשה יותר להתמיד ולעבוד עם הכלב, כל טעות שהכלב עושה במהלך התהליך מורידה יותר את המוטיבציה להמשך העבודה.

 

טוב, אלה הנקודות החשובות שצריך לקחת בחשבון בטיפול ביתי, עכשיו הגיע תורו של טיפול בתנאי פנסיון.

אילוף בתנאי פנסיון יתחיל בתקופה מסויימת בו הכלב מגיע לשהות בפנסיון (תלוי בבעיה ובכלב), בתקופה הזו המאלף עובד עם הכלב בצורה יומיומית והוא ממש הופך להיות זמנית הבעלים של הכלב.

בתקופה הזו הבעלים מגיעים לפנסיון לכמה פגישות בודדות ועובדים עם המאלף ולומדים כיצד לעבוד עם הכלב ואיך מגיבים בכל סיטואציות.

לאחר תקופת האילוף בפנסיון, הכלב חוזר חזרה לביתו ומבצעים שיעור העברה והסברה מעמיק עם הבעלים על התנהלות נכונה ובניית סדר יום טוב וחדש עם הכלב.

שבוע לאחר מכאן מתבצע שיעור נוסף על מנת לראות שהבעלים מסתדרים עם הכלב ועם ההתנהלות החדשה איתו.

במידת הצורך מתבצעים עוד שתי שיעורים בבית עם הבעלים.

 

היתרונות של טיפול בתנאי פנסיון:

 • העבודה עם הכלב תהיה בצורה המדוייקת והנכונה ביותר-המאלף יכול לעבוד על כל הנקודות החשובות שצריך לעבוד עם הכלב וקצם של פעם/פעמיים ביום, מבלי "לבזבז" זמן בהסברים לבעלים על צורת העבודה.
 • התוצאות לרוב יגיעו בזמן קצר יותר- עקב העבודה היומיומית הנכונה שהכלב עובר התוצאות מגיעות מהר יותר מאשר עבודה עם הבעלים.
 • הבעלים לומדים כיצד לעבוד עם הכלב לאחר שהוא כבר יודע את המצופה ממנו-הרבה יותר פשוט ונוח לבעלי הכלב לעבוד עם הכלב לאחר שהוא יודע את הפקודה ולמעשה נמנעים מתסכול ועבודה שגויה מצד הבעלים.
 • המאלף מגיב לכל התנהגות בצורה טובה ומדוייקת כך שהוא מחזק התנהגויות טובות ומכחיד התנהגויות לא רצויות, גם התנהגויות שכביכול הבעלים לא היו נותנים התייחסות.

 

חסרונות של טיפול בתנאי פנסיון:

 • הבעלים לא לומדים כציד ללמד את הכלב-מכיוון שהמאלף עובד ומלמד לבד את הכלב, הבעלים לא יודעים כיצד לאלף את הכלב שלהם לפקודות חדשות.
 • אילוף יקר יותר לעומת אילוף ביתי-כמו שאמרנו, אילוף בתנאי פנסיון יהיה יקר יותר עקב העבודה היומיומית של המאלף עם הכלב והתשלום על הפנסיון עצמו.
 • זמן הסתגלות במקום החדש-ישנם כלבים שזמן ההסתגלות בפנסיון ייקח כמה ימים לפני שהמאלף יוכל להתחיל לעבוד עם הכלב,בנוסף לכך יהיו מקרים בהם המאלף יצטרך כמה ימים רק כדי להתקרב לכלב ולהתחיל איתו מערכת יחסים על מנת שיוכלו לעבוד ביחד.

 

לסיום, ישנם הרבה נקודות למחשבה בכל אופן טיפול, דעתי האישית היא שאילוף בתנאי פנסיון היא הדרך הנכונה והטובה ביותר לטיפול ברוב בעיות ההתנהגות, גם עבור הכלב וגם עבור הבעלים.

התוצאות בטיפול בתנאי פנסיון הרבה יותר טובות וברורות לשתי הצדדים, גם למאלף ובעיקר לבעלים.

למעלה

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

ּ