לימוד פקודת אליי

היי חברים,

מי מאיתנו לא היה רוצה שהכלב שלו ירוץ אליו בהתלהבות ובשמחה ברגע שהוא קורא לו? כנראה שכל אחד רוצה את זה אך כדי להשיג זאת נדרשת הבנה של פקודה שנקראת – אליי.

במאמר זה, נדבר על כמה חשוב שנלמד את הכלב לבוא אלינו ברגע שקוראים לו ואיך למעשה עושים את זה, אבל ראשית נסביר את חשיבות של הפקודה.

  • משמעת – כחלק מהמשמעת שאנחנו רוצים להקנות לכלב שלנו הפקודה " אליי " היא חשובה ביותר ובעצם אומרת לכלב שלא משנה במה אתה מתעסק ברגע שאני קורא לך אתה צריך להגיע.
  • חיזוק הקשר בינינו לבין הכלב – הפקודה "אליי" נמנית בין הפקודות היעילות ביותר והמחזקות ביותר עבור הקשר של הכלב אל הבעלים, הבסיס של הפקודה עצמה מושתת על כך שהכלב מבין שתמיד כיף וטוב להגיע אלהבעלים ושהם מהווים לו ביטחון.
  • יציאה ממצבים מסוכנים שהכלב יכול להיקלע אליהם – ברגע שאנחנו שמים לב שהכלב שלנו עלול להכניס את עצמו לסכנה (התקרבות לכביש מסוכן, כלבים שזיהינו מרחוק שהם מגיעים), אנחנו קוראים אל הכלב שיגיע אלינו ובכך מרחיקים אותו מהסכנה או ממה שאנחנו זיהינו כבעיה / מזיק אליו נעדיף שלא יתקרב.

כעת לאחר שהבנו מהי מהות וחשיבות הפקודה אליי, אפרט כיצד ניתן ליישם זאת.

בהתחלה, עלינו להחליט כלל מאוד חשוב, בכל פעם שהכלב מגיע אלינו גם אם לא ביקשנו ממנו, אנחנו מחזקים אותו על זה ולמעשה מקבלים אותו בליטופים ובאהבה כך שיבין שזה משהו טוב.

יופי! עכשיו אפשר להתחיל..

מה שאנחנו צריכים זה רצועה, רצוי לרכוש רצועה ארוכה מהרגיל על מנת שנוכל להגדיל את המרחק ממנו אנו קוראים לכלב, ישנם רצועות של 3,6,9 מטר שיוכלו לעזור משמעותית וכמובן חטיפים ואנרגיות ככל שניתן, אנרגיות ורעננות ישדרגו את התרגול עם הכלב משמעותית ובלעדיהן תרגול עם כלב עייף יקשה על הקניית כל פקודה וישפיע על רמת הריכוז וכושר הלמידה של הכלב.

בהתחלה אנחנו מתחילים את הלימוד של הפקודה "על יבש".

אנחנו נמצאים בתוך הבית, שמים לכלב את הרצועה, קוראים בשם של הכלב ואז אומרים לו "אליי" תוך כדי זה שאנחנו בשיא ההתלהבות ורצים מעט אחורה, ברגע שהכלב לא רץ אלינו כשהתחלנו להגיד "אליי" אנחנו מושכים מעט את הרצועה לכיווננו ורצים בהתלהבות אחורה.

ברגע שהכלב הגיע אלינו, אנחנו מחזקים אותו בליטופים וחטיפים ומיד לאחר מכאן מבקשים ממנו שישב וכמובן לאחר מכן מחזקים. במקרה זה, החיזוק נועד ללמד את הכלב שכאשר קוראים לו הוא יגיע אלינו ויישאר לידנו ולא ישר ילך.

עושים את הדבר הזה כמה פעמים במשך היום בכול יום.

ברגע שאנחנו שמים לב שהכלב שלנו התחיל לקלוט ולעשות את הדברים יותר מהר, אפשר לצאת איתו החוצה ולעשות את אותו הדבר בחוץ, אך חשוב מאוד שלא לעשות את זה בסביבה עם הרבה גירויים (מדשאות,אנשים,כלבים).

ברגע שאנחנו רואים שהכלב הבין את הפקודה, אפשר לנסות לעשות זאת מבלי שנחזיק את הרצועה באמצעות קריאה בשמו של הכלב ולהגיד לו " אליי " מבלי למשוך ברצועה.

2 דברים חשובים ביותר:

  • לא בושה לחזור אחורה! אם ראינו שהתקדמנו מהר מידי ולכלב קשה לעשות אליי מחוץ לבית, נחזור חזרה לבית ונעבוד על זה שוב.
  • זה שהכלב שלי יודע להגיע אליי כשאני קורא לו, לא אומר שעכשיו אני אטייל איתו ללא רצועה, מעבר לזה שזו עבירה על החוק לטייל ללא רצועה. זה גם לא כדאי בשבילנו ובשביל הכלב. ישנם גירויים שיכולים להיות מאוד חזקים בשביל הכלב, שלא משנה מה נצעק לו, לפעמים יהיה קשה עד בלתי אפשרי לגרום לכלב להפסיק במיידי או להימנע מתגובה אינסטנקטיבית.​

שיהיה בהצלחה!

למעלה

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

ּ