תוקפנות כלבים במהלך טיול

 

אהלן חברים,

במאמר הזה אני הולך לדבר על תוקפנות של כלבים במהלך טיול שגרתי בחוץ.

לא פעם יצא לנו לראות כלב שנובח על אנשים שעוברים לידו ברחוב ולעיטים גם מנסה להגיע על מנת לתקוף, ומנגד הבעלים שלו מתחילים להילחם עם הרצועה ולנסות לצאת מהסיטואציה כמה שיותר מהר.

 

כמו בכל מאמר שאני מעלה לאתר בו אני מדבר על בעיות התנהגות, דבר ראשון,חשוב לי שכולם יבינו מדוע ההתנהגויות האלה קורות, כך תוכלו להבין לעומק איך כלבים חושבים ורואים את העולם ומה ניתן לעשות על מנת לטפל.

 

לכל כלב כמו לכל בנאדם יש דבר כזה שנקרא "תחום קריטי".

תחום קריטי הוא התחום בו הכלב יגיב בהתנהגות תוקפנית כלפי אותו אדם/כלב/חיה שמתקרבת אליו.

לדוגמא: ישנם כלבים שבמהלך טיול יגיבו בתוקפנות רק אם אדם זר יהיה ממש בקרבתם ולעומת זאת ישנם כלבים שיגיבו אותו דבר אם אותו אדם יימצא בצד השני של הכביש.

 

ישנם מספר גורמים לכך שכלב מביע תוקפנות במהלך טיול:

1 . חוסר שליטה ומשמעת של הבעלים.

2 . למידה וניסיון עבר –כלב שכבר תקף בעבר ויודע שזה עבד לו, הפעם הבאה שהוא יתקוף תגיע מהר יותר.

3 . גזע ומזג הכלב– ישנם גזעים שעלולים להביע תוקפנות מתוך היותם כלבים חשדנים וחששנים שמבחינתם הם תופסים כל דבר שזר להם כאיום ובנוסף ישנם כלבים בגלל טראומות מהעבר ותקשורת לקוייה עם אופי לא יציב ולחוץ שעלולים להגיב בתוקפנות.(לרוב כלבי עמותות)

4 . מאוד נפוץ! תוקפנות על רצועה- נוצר בעקבות מתח ברצועה שהבעלים יוצרים בעת פגישה עם כלב/אדם על ידי ליפוף הרצועה על היד .

ברגע שהכלב חווה את המתח שנוצר ברצועה הוא נכנס בעצמו למצב של לחץ וכך למעשה הוא מקשר את הסיטואציה למתח (פוגשים אדם זר בטיול = מתח ולחץ)

  1. לברוח או להילחם– אותם כלבים שתוקפים במהלך טיול מתוך לחץ או פחד למדו שעם הרצועה עליהם אין להם לאן לברוח לכן ההתנהגות השנייה שישר עולה להם לראש היא להילחם מול האיום, אך, אם הם יהיו ללא רצועה הם יעדיפו להימנע ולברוח מהסיטואציה.

 

יופי לאחר שהבנו מה יכולות להיות הסיבות לכך, נוכל להתחיל לטפל בבעיה.

אז נחזור שוב לתחום הקריטי, המטרה היא בעצם להקטין את תחום הקריטי של הכלב כמה שאפשר וללמד אותו שמאותן סיטואציות שהוא רואה כאיום אפשר לצאת מהם על ידי התעלמות מאותו "גורם מסוכן" (בעיני הכלב).

אז מה עושים?

דבר ראשון לנסות להימנע מפגישות כאלה במהלך הטיול כמה שאפשר. ללכת במקומות יחסית שקטים ולא הומי אדם (כמובן אם זה מתאפשר).

והכי חשוב מתחילים בסביבה סטרילית (בבית) לעבוד על משמעת ולא פחות חשוב, פוקוס!.

מלמדים את הכלב פקודת "רגלי" (מצרף בתגובה הראשונה לפוסט קישור שמסביר כיצד מלמדים) הפקודה הזו בעצם עוזרת לנו לשמור על פוקוס של הכלב במהלך הטיול ולהליכה עם רצועה רפוייה ולמעשה בכך אנחנו נותנים התנהגות חלופית לכלב, במקום תוקפנות,התעלמות!.

ברגע שזה יעשה לאורך זמן הכלב לאט לאט יעלה את האדישות שלו לאדם זר ולמעשה יבחר מעצמו להתעלם ולהסתכל עליכם ואתם תצ'פרו אותו בחטיף טעים.

 

תהליכים כאלה לוקחים זמן וצריך הרבה סבלנות.

אני ממליץ לכם להתייעץ עם איש מקצוע שילווה אותכם בתהליך, במיוחד אם מדובר בכלב שכבר תקף בעבר.

 

מי שהגיע עד לכאן כנראה התעניין וקרא את כל מה שתכתבתי,

לכן אני אשמח אם תשתפו אותי בבעיות כאלה ואחרות שיש לכם עם הכלבים כאן באתר או בטלפון ואני אתשח לעזור.

 

 

 

 

 

 

 

למעלה

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

ּ